Atrakcyjny pokój dla dziecka – mała przestrzeń nie jest problemem!

Urządzenie małego pokoju dziecięcego może być nie lada problemem. Jak zaaranżować przytulny i przestronny kąt dla maluszka, mimo ograniczonego metrażu? Sprawdź nasze rady!
Krok pierwszy – ściany
Kolorystyka i dekory na ścianach mogą dodać wnętrzu kilku metrów kwadratowych. W pokoju dziecka idealnie sprawdzą się jasne barwy – biel, pastele, beże, mięta. Co ważne, kolory z takiej palety nie tylko wprowadzą do wnętrza przytulny klimat i ciepło, ale również optycznie je powiększą. Pewnym sposobem na wizualne poszerzenie pokoju jest zestawienie jasnych ścian z ciemnym sufitem. Kompozycja nabierze głębi, jeśli w pokoju znajdzie się chociaż jedno lustro.
Każdy rodzic wie, jak ciężko utrzymać idealny porządek w pokoju małego urwisa. Jeśli obawiasz się, że jasne ściany szybko pokryją się nieestetycznymi plamami, zamiast zwykłej farby wybierz wysokiej jakości farbę spełniającą normę PN-EN 13300 lub PN 92/C-81517. Tego typu powierzchnia wyróżnia się wysoką odpornością na ścieranie i szorowanie na mokro.
Krok drugi – nowoczesne meble
Oferta mebli dla dzieci jest obecnie bardzo bogata. Unikaj ciężkiej i ciemnej zabudowy, która mogłaby przytłoczyć wnętrze. W dobrych sklepach meblowych nie brakuje delikatnych, lekkich łóżek, szaf, biurek i komód, które są praktyczne i atrakcyjne pod kątem wizualnym. W małym pokoju doskonale sprawdzą się meble w stylu skandynawskim.
Urządzając pokój dla swojej pociechy, zadbaj o to, aby w pomieszczeniu znajdowały się trzy strefy – nauki, odpoczynku (snu) i zabawy. Wygodne biurko i krzesło biurowe zapewniające prawidłową postawę ciała to podstawowe wyposażenie w pokoju każdego ucznia. Aby zapewnić dziecku wartościowy odpoczynek i regenerację, ustaw w pokoju łóżko z wysokiej jakości materacem o stopniu twardości dopasowanym do budowy anatomicznej użytkownika.
Wygospodarowanie miejsca w malutkim pokoju na komplet mebli może być karkołomną misją. Wszystkim mamom i tatom przychodzą z pomocą producenci mebli, którzy proponują ciekawe zabudowy łączące w sobie kilka funkcji. Biurko z antresolą i półkami, zabudowa z wysuwanym biurkiem czy konstrukcja w kształcie domku będą zarówno wielofunkcyjnym, pojemnym i oszczędnym meblem, a jednocześnie ozdobą przestrzeni.
Krok trzeci – dodatki
Ostatnią fazą urządzania pokoju dziecięcego jest skompletowanie dodatków. Do tego etapu warto włączyć dziecko – pozwól mu kreatywnie kształtować swoją przestrzeń. Pamiętaj jednak, że zbyt duża ilość wzorów i przedmiotów może sprawić, że kompozycja będzie nieco przytłaczająca i chaotyczna, a dziecko będzie miało problem ze skupieniem uwagi.