Przekaźniki bistabilne oszczędność i ochrona środowiska

Rachunki za energie są coraz wyższe, ma to związek z wciąż rosnącymi cenami prądu, dlatego można zauważyć, że bardzo popularne stają się przekaźniki bistabilne. Są zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż przekaźniki półprzewodnikowe oparte na tranzystorach, które mają wysokie napięcie sterujące. Przekaźniki bistabilne pobierają energię elektryczną tylko przez krótki czas. Wykorzystują ją tylko w trakcie włączania i zamykania zestyków. Dzięki takiemu rozwiązaniu rachunki staną się niższe, to nie tylko oszczędność, ale również ochrona środowiska.
Przekaźnik impulsowy – niższy pobór prądu
Przekaźnik impulsowy, czyli po prostu inaczej przekaźnik bistabilny ma takie samo zastosowanie, jak przekaźniki monostabilne. Za pomocą jednego obwodu możliwe jest sterowanie pracą całego systemu. Obniżenie poboru prądu jest możliwe, dzięki stabilności przy zwartym, jak i rozwartym systemie wtórnym. Impuls elektryczny potrzebny jest tylko w trakcie włączania i przełączania.
Sterowanie jednocewkowym przekaźnikiem bistabilnym
Materiał magnetyczny z wbudowanym magnesem przytrzymuje styki,załączenie ich następuje za pomocą napięcia, które zostaje podane. Jednak wymaga zbudowania mostka to zmiany polaryzacji cewki. W wersji jednocekwowej odbywa się to przez podanie 12V i załączeniem. Warto tutaj zastosować rezystor, co pozwoli na obniżenie napięcia.
Przekaźnik bistabilny jednocewkowy wydaje się być niezwykle uniwersalny. Może sterować niskonapięciowymi systemami . Sprawdzi się także do zasilania urządzeń elektrycznych agd i rtv.
Rodzaje przekaźników bistabilnych
Na rynko dostępnych jest wiele rodzai przekaźników bistabilnych, które mają szereg zastosowań.
Najbardziej prostym jest przekaźnik bistabilny z włącznikiem i przekaźnik bistabilny z wyłącznikiem. Kontrolują one tylko jeden obwód, czyli cały układ sterowany jest za pomocą jednego przekaźnika. Również dobrym rozwiązaniem jest przekaźnik czasowy, gdzie wyłączenie pracy obwodu następuje po naciśnięciu jednego przycisku, ponadto zawiera on miernik czasu, który wyłączy odbiorniki po pewnym, określonym czasie, zatem to również dobra opcja dla zapominalskich. Najbardziej skomplikowane są przekaźniki grupowe, pozwalają one na sterowanie całym układem np. w domu. Jednak wymagana jest przy tym większa liczba przekaźników lokalnych. Również ciekawym wyborem jest przekaźnik sekwencyjny. Sterowanie następuje za pomocą jednego przycisku, co pozwala na sterowanie wieloma układami. Nie ma on centralnego sterowania, wszystko dokonuje się za pomocą przekaźnika lokalnego.