Łóżko młodzieżowe – które będzie najlepsze?

Łóżko młodzieżowe to zazwyczaj kompromis pomiędzy wygodą i gustem młodego człowieka. Priorytetem jest wysokiej jakości, odpowiednio dobrany materac, równie ważna jest odpowiednia kolorystyka oraz funkcjonalność.
Łóżko ze stelażem, materac w roli łóżka, łóżko na antresoli, rozkładany tapczan, sofa, a nawet łóżko składane w szafie – możliwości jest wiele. Chcąc uniknąć ewentualnego niezadowolenia ze strony młodego człowieka, najlepiej wybierać łóżko młodzieżowe wspólnie z młodym człowiekiem.
Przede wszystkim wygoda
Łóżko młodzieżowe, podobnie jak model dla osoby dorosłej, powinno być przede wszystko wygodne, bez względu na to, czy będzie to łóżko tradycyjne, piętrowe, czy też tapczan. Komfort i wygoda wypoczynku zależą od wielu czynników, kwestią priorytetową jest w tym przypadku odpowiednio dobrany materac. Równie ważna jest wielkość łóżka, która powinna wynosić co najmniej 80×200 cm, a optymalnym rozmiarem jest 90×200 cm.
Należy pamiętać, że nastolatek zazwyczaj ma wzrost osoby dorosłej lub będzie go miał w najbliższym czasie, wymiary łóżka powinny więc być takie same, jak w przypadku osób dorosłych.
Podczas wyboru warto także uwzględnić zasadę, że im szersze łóżko, tym wygodniejsze.
Ważne jest także to, aby młody człowiek miał wygodny i bezproblemowy dostęp do łóżka, dlatego też w przypadku mniejszych pomieszczeń często konieczny okazuje się kompromis w zakresie wyboru, np. wybrać model na antresoli, która umożliwia wygospodarowanie dodatkowego miejsca, które można przeznaczyć choćby na stworzenie kącika do nauki.
W przypadku dwójki dzieci optymalną alternatywą jest łóżko piętrowe.
Ważnym elementem jest także rama, która powinna być wykonana z trwałych i solidnych materiałów. Łóżka lub tapczany młodzieżowe nie mogą być ani zbyt niskie, ani też zbyt wysokie – młody człowiek powinien bez problemu sięgnąć nogami do podłogi podczas wstawania. Inaczej rzecz ujmując, idealne łóżko młodzieżowe powinno być dostosowane do wzrostu młodego człowieka.
Materac gwarancją komfortowego wypoczynku
Ważnym elementem łóżka młodzieżowego jest odpowiednio dobrany materac, wykonany z wysokiej jakości materiałów, wygodny, zapewniający stabilne i prawidłowe podparcie dla kręgosłupa.
Łóżka młodzieżowe najczęściej posiadają następujące rodzaje materacy:
a) Lateksowe – są to modele odznaczające się elastycznością punktową oraz systemem specjalnych otworów, które zapewniają optymalną cyrkulację powietrza. Materiały lateksowe równomiernie podpierają ciało, dostosowując się do pozycji użytkownika podczas snu.
b) Bonell (materace sprężynowe) – cechą tego typu materacy jest przystępna cena, należy jednak pamiętać, że po dłuższym użytkowaniu materac może ulec odkształceniu, co niekorzystnie wpływa na kręgosłup młodego człowieka.
c) Wykonane z pianki wysokoelastycznej lub materiału termoplastycznego – ich zaletą jest przede wszystkim komfort snu, modele tego typu zapewniają także odpowiednie ułożenie kręgosłupa.
Modele wykonane z pianki wysokoelastcznej są ponadto hypoalergiczne, ponadto zapewniają lepszą wentylację niż materace lateksowe, dlatego też są one zalecane przede wszystkim młodym ludziom, którzy zmagają się z wadami postawy.
Zaletą materaców termoplastycznych jest natomiast naturalne podparcie dla kręgosłupa podczas snu oraz prawidłowe krążenie krwi.
Łóżko i materac najlepiej kupować oddzielnie, zwracając uwagę na stopień twardości materaca – dla osób poniżej 80 kg masy ciała zalecane są materace z oznaczeniem H2.
Dodatkowe funkcje łóżek młodzieżowych
Doskonałą propozycją są wielofunkcyjne łóżka młodzieżowe, m.in. wyposażone w wysuwaną szufladę na pościel lub praktycznymi półkami.
Szuflady, w zależności od indywidualnych potrzeb, można wykorzystać jako schowek na pościel lub umieścić w nich książki, odzież, a nawet buty.
Godne uwagi, cenione przez młodzież, są również modele wyposażone w stoliki, szafki nocne lub półki na książki. Warto podkreślić, że wymienione elementy stanowią integralną część łóżka, zapewniając znaczną oszczędność miejsca, komfort i wygodę użytkowania.