Kuchnia połączona z salonem – jak uspójnić aranżację?

Kuchnia połączona z salonem to bardzo popularne rozwiązanie w wielu mieszkaniach. Czy warto skorzystać z takiego pomysłu? Co warto wiedzieć? Jakie są tego wady i zalety? Poniżej znajdziecie kilka ciekawych informacji na ten temat.
Projektując mieszkania bardzo wiele osób decyduje się na połączenie salony z kuchnią, szczególnie jeśli metraż nie jest zbyt duży. Takie rozwiązanie jest praktyczne oraz zapewnia większą przestrzeń. Poza tym taki sposób rozmieszczenia pomieszczeń jest bardziej praktyczny. Warto jednak pamiętać o kilku istotnych zasadach podczas urządzania kuchni oraz salonu, które są ze sobą połączone. Wbrew pozorom nie jest to proste zadanie. Aby zachować charakter obu wnętrz potrzebna jest odpowiednia aranżacja, która to zapewni.
Salon oraz kuchnia powinny posiadać swoje granice. Możemy oddzielić je ścianką działową, stołem, tzw. wyspą, barem lub szklanymi, przesuwanymi drzwiami. Wszystko zależy od naszych indywidualnych upodobań oraz od możliwości wnętrza. Każdy pomysł powinien być odpowiednio przemyślany i zaprojektowany. Zarówno kuchnia, jak i salon musza zachować swój charakter.
Wady i zalety kuchni połączonej z salonem
Główną zaletą tego rozwiązania jest spora oszczędność miejsca. Jest to szczególnie ważne w małych mieszkaniach, do których dobrym pomysłem jest dobór mebli na wymiar. Meble w Warszawie i innych miastach mają ogromną różnorodność właśnie pod tym względem. Łącząc kuchnię z salonem nie musimy stawiać dodatkowej ściany, która zdecydowanie zmniejszyłaby powierzchnię mieszkania. Wystarczy oddzielić obie przestrzeni umowną granicą, np. stołem czy wyspą. Poza tym obie przestrzenie stają się o wiele jaśniejsze.
Ciekawe jest również to, że takie połączenie umożliwia przygotowywanie posiłków, spożywanie oraz odpoczywanie w jednym miejscu. Nie musimy organizować miejsca w drugim pomieszczeniu. Siedząc przy kuchennym blacie mamy dostęp do telewizora znajdującego się w salonie, a także może prowadzić swobodne rozmowy z osobami, które siedzą na kanapie.
Wadą może być to, że dźwięki czy zapachy dochodzące z kuchni mogą niszczyć wypoczynkowy oraz gościnny charakter salonu. Oczywiście istnieją rozwiązania by temu zapobiec, jednak wiele osób rezygnuje z takiego połączenia.
Wadą może być również trudność w stworzeniu właściwej aranżacji wspólnych pomieszczeń. Urządzając oddzielnie kuchnię oraz salon nie musimy martwić się o właściwe dopasowanie kolorów, faktur oraz wzorów.
O czym warto pamiętać?
Jeśli kuchnia połączona jest bezpośrednio z salonem musimy zadbać o to, by wygląd obu pomieszczeń był spójny. Ważne są kolory ścian oraz mebli, które znajdują się w obu wnętrzach. Nie oznacz to, że zarówno w kuchni, jak i salonie powinny znaleźć się te same barwy oraz faktury mebli. Bardziej istotna jest całościowa kompozycja. Dobrze jeśli pomieszczenie będą spójne pod względem stylu. Należy właściwie wyważyć wszystkie kolory, kontrasty oraz tony.
Granicą oddzielającą oba wnętrza może być również podłoga. W kuchni najlepszym rozwiązaniem będą płytki kamienne, natomiast w salonie dobrze sprawdzają się panele czy wykładzina. Spójny wygląd może być zapewniony dzięki zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia czy dodatków dekoracyjnych.